Dobré poledne, dnes je neděle 25.10.2020
svátek slaví Beáta,
zítra Erik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„Dokud se zpívá, ještě se neumřelo!“ zpívá v jedné ze svých nejznámějších písní Jarek Nohavica. Právě zpěv byl u nás v souvislosti s aktuálním šířením koronaviru ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou zakázán jako první. Na konci uplynulého týdne pak přišly zásadnější restrikce, které se dotkly všech, jež mají něco do činění s kulturou. Od pondělí 12. října byly zrušeny všechny akce a také uzavřena většina kulturních institucí nejen v Prostějově. Výjimkou alespoň prozatím zůstává knihovna, i tam ovšem ze všech plánovaných akcí pro veřejnost sejde. Vše je nařízeno na 14 dní, ale v tuto chvíli si málokdo dělá iluze, že po tomto termínu bude vše jako dřív.

 

Ještě horší, než jsme čekali! Od pondělí 12. října je na základě Usnesení vlády uzavřené kino Metro 70, Městské divadlo, KK Duha i Muzeum Prostějovska. Výrazně omezit provoz musela i prostějovská knihovna.

Pokladna divadla zůstává otevřená

Jako první akci museli v Městském divadle v Prostějově zrušit koncert pěveckého sboru Nota Bene. „Vracíme vstupné, a to do konce října, respektive do čtvrtka 29. října, neboť v pátek je divadelní pokladna zavřená. V běžných termínech však zůstává i nadále otevřená,“ uvedla ředitelka divadla Jana Maršálková. Od pondělí je až na pokladnu, kde probíhá prodej předplatného, uzavřeno divadlo celé. „Od tohoto termínu jsou zakázána všechna divadelní představení a koncerty. Pokusíme se najít náhradní termíny, prosíme diváky, aby sledovali aktuální informace na webu divadla. Je praktické přihlásit se k odběru divadelních newsletterů,“ doporučila Jana Maršálková.

Peníze se budou vracet i samy

Podobně jsou na tom také v kině Metro 70. „Zavíráme na čtrnáct dnů. Lístky za zrušené představení vracíme, vstupenky koupené on-line se od 12. října začnou vracet automaticky na účet, lístky z pokladny budeme vracet po opětovném otevření kina. Děkujeme za pochopení, buďte zdrávi!“ vzkázala všem divákům a fanouškům kina jeho ředitelka Barbora Kucsa Prágerová s tím, že se všemi budou provozovatelé kina na příjmu mimo jiné prostřednictvím sociálních sítí, kde budou moci lidé najít nejnovější informace.

Muzeum zavřelo úplně vše

Stejný osud stihl také prostějovské muzeum, které jako první muselo zrušit čtvrteční vernisáž výstavy Cesty do pravěku aneb ve stopách Zdeňka Buriana. „Do odvolání jsme uzavřeli všechny budovy Muzea a galerie v Prostějově. Jedná se o budova muzea na náměstí T. G. Masaryka, galerii Špalíček, červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané a budovu hvězdárny v Kolářových sadech. Současně jsou přerušeny přednášky, kroužky a poskytování informací pro badatele,“ uvedla ředitelka Muzea Prostějovska Soňa Provazová.

Duha stihla vernisáž a zastavila vítání občánků

Na nějaký čas poslední akcí v KK Duha byla středeční vernisáž výstav Lukáše Kováčika Organické zahrady a Sebevědomí je politikum, na níž se představují umělci z ateliéru Nových médií na AVU. Nyní musela Duha pozastavit všechny akce včetně vítání občánků konaného pravidelně v obřadní síni prostějovské radnice. „Na základě dalšího vývoje bude buď zvolen náhradní termín vítání občánků v obřadní síni, anebo budou rodiče dětí pozváni do Kulturního klubu Duha k zapsání do pamětní knihy města Prostějova a k vyzvednutí dárků pro nového občánka. Rodiče budou písemně vyrozuměni,“ informovala vedoucí Duhy Pavla Vašková.

Knihovna už jen půjčuje knihy

Jedinou otevřenou kulturní institucí tak zůstane prostějovská knihovna. I zde však museli veškeré chystané akce pro veřejnost od pondělí zrušit. „Co se týče půjčování knih, tak v tomto ohledu se nic nemění,“ potvrdil Večerníku ředitel této instituce Aleš Procházka.

TABULKA:
10. září Mňága a Žďorp zámek Čechy p/K zrušeno
4. října Saturnin divadlo Prostějov odloženo na 26. 11.
8. října vernisáž Cesty do pravěku muzeum Prostějov zrušeno
9. října A nakonec byla svatba zámek Plumlov odloženo na listopad
12. října Kytice – balet divadlo Prostějov odloženo
13. října Leonardo da Vinci knihovna Prostějov pouze on-line
15. října křest knihy J. Pospíšilové knihovna Prostějov zrušeno
19. října současný Blízký východ knihovna Prostějov zrušeno
24. října Trhák muzikál divadlo Prostějov odloženo
24. října Halloween zámek Plumlov zrušeno
25. října koncert Nota Bene divadlo Prostějov zrušeno
30. října Strašidelné prohlídky zámek Čechy p/K přesunuto do parku
5. listopadu Muzejní noc muzeum Prostějov zrušeno

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-