Dobré dopoledne, dnes je neděle 25.10.2020
svátek slaví Beáta,
zítra Erik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ne zcela tradiční zastávkou pro turisty je Tištín na jihu Prostějovska. Přesto je v rámci něj pár zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Třeba poutní kostel, hezky opravená sokolovna nebo cyklostezka do Morkovic-Slížan. Jednou z dominant je ale také objekt bývalého lihovaru. V něm se nyní kromě jiného nachází také zemědělská expozice – jediné, čistě zemědělské muzeum v regionu.

Sbírka nepatří k rozsáhlým – alespoň ne, co se týká prostor. Množství exponátů ale nepochybně překoná představy. Však zde mají své místo už od roku 2005. „Před dvaceti lety jsme nabídli objekt dálničářům. Po pěti letech odešli, zůstaly tak prázdné prostory. Lidé se tehdy začali ozývat, jestli bychom jejich stroje nebo náčiní nevyužili. A tak to vlastně začalo,“ říká dnes správce sbírky Josef Horák.
Postupem času se expozice výrazně rozrostla a v současnosti areál v majetku zemědělců nabízí zajímavý náhled do doby, kdy byl prezidentem v Československu Masaryk. Předměty jsou přitom různorodé. „Máme zde nářadí, ale také sáně, bryčku, pluhy, celkově široké spektrum nářadí z doby před celkovou mechanizací,“ vysvětlil Horák. A přidává nějaké pozoruhodnosti. „Máme třeba zajímavě zdobené sáně dračími hlavami. Také máme lopaťáka nebo funkční model parního stroje – ten typ dělávala firma Wichterle a Kovářík,“ prozradil.
Z lihovaru se postupně stalo i místo setkávání s bowlingem, restaurací, ubytováním, a navíc s maličkým muzeem. Na sbírku jsou nyní v Tištíně patřičně hrdí. „Je to slušně pospravované, očištěné a natřené,“ usmívá se Josef Horák a zve tím případné zájemce do malého muzea, leč ne zcela tradičního.

EXPOZICE HISTORICKÝCH ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ A NÁŘADÍ V TIŠTÍNĚ
Adresa: Tištín 181
Otevírací doba: od 17.00 hodin, jindy dle domluvy
Kontakt: 602 747 061
Co je k vidění: bohatá expozice se zemědělskou tematikou
ZAJÍMAVOST: honosné historické sáně, bryčka

 

 

Shrnutí celého seriálu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 22. června

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-