Dobré dopoledne, dnes je neděle 25.10.2020
svátek slaví Beáta,
zítra Erik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: To byl zážitek! Krásná a vznešená duchovní hudba, která mimo jiné dala vzpomenout na doby, kdy město sužovala jedna morová epidemie za druhou, zazněla uplynulou středu 7. října v jedinečném prostředí krásné kaple Nejsvětější Trojice stojící v areálu hlavního prostějovského kostela. Koncert kytarového souboru Non Mesure se zde uskutečnil u příležitosti 630. výročí povýšení Prostějova na město a Večerník u toho nechyběl!

 

Prostějovská kaple Nejsvětější Trojice je všeobecně známá zejména tím, že zde před více jak dvaceti lety byl objeven hrob třicetiletého muže, jehož ostatky byly poškozeny vandaly způsobem svědčícím o jediném, dávní lidé se domnívali, že se jedná o upíra, který je pronásleduje i po své smrti. Na první pohled je pak kaple úžasným prostorem s výzdobou inspirovanou křesťanskými malbami a mozaikami pozdního Říma a Byzantské říše. Nikoliv náhodou se v ní běžně konají obřady řeckokatolické církve.

Uplynulou středu se její prostor zcela zaplnil díky koncertu úspěšného prostějovského souboru Non Mesure působícího při ZUŠ Prostějov. Mnozí z příchozích stáli ve vstupu, někteří dokonce hudbě naslouchali až z rajské zahrady, odkud se do kaple vchází. V podání početného souboru složeného nejen z hráčů na klasické a basové akustické kytary, ale doplněného také o flétny, bicí a další perkuse zazněla méně známá díla z dílen různých barokních skladatelů. Patřil mezi ně například nejvýznamnější anglický tvůrce své doby Henry Purcell, jenž skládal hudbu i pro Shakespearovy divadelní hry.
Mladí prostějovští muzikanti vedení Tomášem Růčkou doplněni některými kantory ze ZUŠ během koncertu dokázali, že nikoliv náhodou soubor před dvěma roky zvítězil v prestižním celostátním klání Concerto Bohemia a že navzdory neustálé generační obměně typické pro podobná žákovská tělesa si stále udržuje vysoký standard. „Byla jsem nadšená, moc jsem poděkovala zástupci ředitelky prostějovské ZUŠ Zdeňkovi Pellovi za tuto akci. Myslím, že lepší program jsme si pro připomínku 630. výročí vzniku města nemohli vybrat. Rovněž jsem byla mile překvapena, kolik lidí si na koncert navzdory aktuálním omezením našlo cestu,“ zhodnotila přítomná náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová.
Koncert kytarového souboru Non Mesure byl první z akcí připomínajících 630 let od povýšení Prostějova na město. Těmi dalšími měla být listopadová Muzejní noc a prosincová fotografická výstava v Městském divadle. První z nich však již byla ze známých důvodů zrušena stejně jako velkolepý historický jarmark s kejklíři i tanečnicemi plánovaný na první říjnovou sobotu na hlavní prostějovské náměstí.

 

 

 

 

 

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-